Direkt zum Seiteninhalt


Britská krátkosrstá mramorovaná
BSH 22 / BKH 22

ukázka chlupu BRI 21 - aguti (obecně kresba)Kočky s tabby vzorem jsou nositeli dominantně dědičného aguti- genu, díky němuž se projevuje sklon k určitému tabby vzoru. Vzor vzniká tím, že aguti-gen více či méně potlačuje tvorbu základní barvy na určitých místech chlupu. Tak vznikají na každém chlupu koťat střídavě tmavé a světlé proužky, tmavší barevný proužek pak ukazuje na skutečnou barvu zvířete. Brada a pysky mají u tabby koček světlou, téměř bílou barvu, zcela bílá barva však nebývá žádoucí.
Nosní dírky ale stejnou barvu nemají, na okrajích býbají tmavší.

barva očí

  
62 oranžová až měděná


64 zelené (goldentabby)

kresba v srsti
Mramorovaný tabby vzor bývá též nazýván blotched nebo classic. Kočky s tímto vzorem musí mít stejně široké kroužky na ocase a stejné kroužky by se měly objevit také na jejich tlapkách. Kolem krku a též na nejvrchnější části hrudníku by kočka měla mít přerušované kruhy a na zadní straně hlavy výrazný pruh, který vytváří ve výšce ramen na obou stranách vzor podobný motýlu. Uprostřed křídel tohoto "motýla" by se měla nacházet výrazná tečka. Směrem k ocasu se pak táhne široký pruh a spolu s ním paralelně dva užší pruhy přerušované základní barvou. Pro mramorovný vzor je také charakteristický ústřicový vzor na obou slabinách, orámovaný jedním nebo více uzavřenými kruhy. Tento ústřicový vzor by měl být na obou stranách identický. Na břiše se tečky nacházet nemusí. Na přední části hlavy by se mělo rýsovat zřetelné M a od vnějšího koutku oka by měla směřovat linka směrem ven. Vzory musí být ostře ohraničeny a též by měly být dostatečně kontrastní k základní barvě. Mramorovaný tabby vzor je podle mnoha chovatelů britských koček vzorem nejpůsobivějším.                                                                                                                                                                                   

SC Ayden Red Felicity, CZ - kocour - BSH d 22
www.british-red.wbs.cz
GIC MystiCat´s Silver Che Gevara*RU - BSH ns 22 64
www.british-edition.cz
CH Eleanor Shume Bukur, CZ - kočka - BSH d 22
www.dalicats.eu
« zpět na popis barvy BSH e                     na popis další kresby BSH 23 »


« zpět na přehled barev a kreseb »zdroj: www.bkh-vincere.de (Züchterin Verhalen Silvia)
zdroj: Kniha-Britská kočka (Esther Verhoef-Verhallen)Copyright © 2010 - 2023 DaLiCats Webdesign - Libor Polyak und Daniel Kirilov ☎️ 00436502721977
Zurück zum Seiteninhalt